مته الماس و قیمت مته الماس

مته الماس

مته الماس و قیمت مته الماس

مته الماس

مته سر الماس MORS TAPER SHANK TWIST DRILL

مته سر الماس به چندین روش و تنوع ازجمله دین 345 ,341,1870 ,1869 .343 با کیفیتهای HSS ,HSS CO ,HSS-E , HSS+ H.M POINT در دین و استاندارهای مختلف تولید میگردند .

مته سر الماسه مخصوص فولاد

مته سر الماسه مخصوص فولاد  برای متریال فولادی سخت تولید می شود لازم به ذکر است این مته بدون سر الماسه با متریال کبالت دار هم تولید میشودکه در اصل این مته ها برای قطعه کارهایی است که از جنس هاردوکس HARDOX است.

برای اطلاع از قیمت دستگاه CNC تراش و همچنین خرید دستگاه CNC تراش  کلیک نمایید.

مته برقویی

مته سر الماس با دین 343 نوعی مته برقویی سه پر هم تولید می شود که هم دارای قدرت مته می باشد هم به خاطر 3 پر بودن شبیه برقو عمل میکند از این رو به آن مته برقویی می گویند.

مته سر الماس مخصوص فولاد
مته سر الماس مخصوص فولاد

برای اطلاع از قیمت آچار فرانسه  و همچنین خرید آچار فرانسه   کلیک نمایید.

مته سرالماس بتن

مته سرالماس بتن ، آجر، سیمان DIN 8039 که به ان MASONARY DRILL (مته بنایی ، مته حفاری ) هم گفته میشود که مصارف انها برای کارهای ساخت و سازهای ساختمانی  است، این مته ها با داشتن سر الماسه ( تنگستن کاربیدی )که در اشکال گوناگون و کیفیتهای معمولی ، ضربه خور و مخصوص استفاده برای اجر سیمان وحتی بتن های مسلح میباشند .

متن الماسه بتن
متن الماسه بتن
متن الماسه بتن

مته الماس حفاری

از این مته الماس حفاری  برای حفاری چاه استفاده میشودنیز گفته میشود. در حال حاضر حدود 80 درصد از چاه های نفت و گاز حفاری می شود که این کارتوسط مته الماس حفاری استفاده می شود.

مته الماس سنگ

مته الماس سنگ دارای سرعت بالا و با کارایی بالا برای حفاری در  سنگ، آسفالت و سنگ فرش است. این  مته دارای خصوصیات سریع، ایمن، آرام است و باعث آسیب  و ضربه به ساختار اطراف آن نمی شود. مته الماس سنگ شکستگی سنگ را به حداقل می رساند و ارتعاشات را به ساختار اطراف انتقال نمی دهد. مته الماس سنگ حفره های تمیز و صاف تحویل می دهد  و اجازه می دهند عملیات بعدی بدون تاخیر بیشتر انجام شود.  سوراخهای تقریبا هر قطر تا 60 اینچ، سوراخ برای دهانه های لوله کشی، نصب و راه اندازی برق و سیستم های تهویه مطبوع به راحتی توسط مته الماس سنگ میسر می باشد.

برای اطلاع از قیمت الماس تراشکاری  و همچنین خریدالماس تراشکاری   کلیک نمایید.

مته سر الماسه ضربه خور بتن SDS

مته سر الماسه ضربه خور مخصوص بتن را SDS میگویند که در دستگاههای دریل مورد استفاده قرار میگیرند , بدنه این مته ها از متریال فلزی کرم وانادیوم و سر انها از الماسه ( مته سر الماسه ضربه خور مخصوص بتن ) میباشد.

مته های چند منظوره ( Multipurpose  )
نوع مخصوصی از این مته های بتن هستند که چندمنظوره ( Multipurpose ) بوده وقادرند چوب , سنگ شیشه پلاستیک و حتی فولاد های تقویت شده را سوراخ کنند.  این مته ها بعضا در اداره های اتش نشانی به جهت نجات مجروحینی که لابلای چند نوع متریال که مخلوطی از اهن و سنگ و بتن وشیشه وپلاستیک گیر کرده باشند از ان استفاده میکنند , این مته ها از لحاظ ظاهرتقریبا شبیه مته های ضربه خور SDS هستند , اما از چند متریال و تکنولوژی خاص تولید میگرددند .

مته سرالماسه یا MASONARY DRILL
MASONARY DRILL HEAD –NORMAL TYPE
مته سرالماسه یا MASONARY DRILL
SDS MASONARY DRILL
مته سرالماسه یا MASONARY DRILL
MASONARY DRILL DIN 8039 TYPE NORMAL
مته سرالماسه مخصوص بتن
SDS MASONARY DRILL
مته سرالماسه یا MASONARY DRILL
SDS MASONARY DRILL VARIOUS TYPE

مته سر الماسه شیشه

مته سر الماسه شیشه که برای سوراخ کردن شیشه طراحی شده اند متشکل از یک دنباله مته که از فولادهای غیر تند بر وبعضا کرم نیکل و یا حتی از اهنهای سخت ، ساخته شده اندو یک نوک هارد متال که از محدوده گرید K جدول ایزو, که مناسب برای شیشه , چدن , چوب , سنگ , پلاستیک سخت میباشد تهیه شده با سنگ زنی دورانی حول محور قائم که قادر است در دورهای پایین و با کمک یک روان کننده ساده مثل اب قطعه کاری را سوراخ نماید.

قطع کاری که مته سر الماس شیشه میتواند سوراخ کند عبارت است از قطعاتی که با مواد و متریال شیشه , چدن, سنگ سرامیک ,کاشی و پلاستیک سخت و… ساخته شده باشد را براحتی سوراخ کند و بدلیل وجود هاردمتال یک سوراخ دقیق و عاری از زبری را تحویل دهد. لازم به ذکر است برای متریال چوبی نیاز به هیچ مایع خنک کننده نیست.
روش ساخت چنین است که روی شنک یا دنباله شیاری به ضخامت سر الماسه ، برنده ایجاد میکنند و سپس الماسه یا همان سر هارد متال را درشیار قرار داده و با جوش لاتون حاوی نقره و مس ان را در داخل شیار محکم میکنند.

بهترین حالت استحکامی جوش به گونه ای است که باید نیمی از سر الماسه حتما درون شیار دنباله قرار گیرد. در این صورت در هنگام سوراخکاری سر مته محکم بوده و پرتاب نخواهد شد و شرط این نوع عملیات استفاده از همان ماده خنک کننده برای متریال غیر چوبی است.

مته سرالماس شیشه با گاز نیتروژن هم میتوانند عملیات سوراخکاری را به صورت خشک انجام دهند , بشرطی که گاز بتواند سر مته الماس شیشه را خنک کند و این حالت بالاخص برای متریال چوبی بسیار مناسب است .
این مته ها اصالتا برای شیشه طراحی شده اند و با دریل های شتر گلو که امروزه خیلی بندرت از ان هم در جایی که دسترسی با نیروی الکتریسته نباشد استفاده میشود .

برای اطلاع از قیمت فرز انگشتی و همچنین خرید فرز انگشتی  کلیک نمایید.

مته گردبر سر الماسه

از مته گردبر سرالماسه برای برش به صورت دایره شکل استفاده میشود که برای اطلاعا از قیمت مته گردبر سر الماسه میتوانید با ما تماس بگیرید.

 

مته نیزه ایی

همانطور که در عکسها ملاحظه میفرمایید مته نیزه ایی بعضا با دنباله های شش گوش هم ساخته میشوند که حتی با پیچ گوشتی های برقی نیز قادر به سوراخکاری متریال شیشه ای هستند و در فک ویا سه نظام ان دستگاهها هم قرار میگیرند و با وجود شنک شش گوش حاشیه امنی برای عدم هرز گردی شنک در داخل سه نظام ایجاد میگردد و عملیات سوراخکاری را مطمئن تر انجام میدهند . مته های نیزه ایی بدلیل نوک پیکانی که دارند روی موادی مثل PVC & HARD PLASTIC براحتی نفوذ میکنند و حتی روی اجسام گرد وکروی نیز قادرند سوراخکاری کنند و سصح صاف و صیقلی از خود بجای بگذارند , به شرطی که هنگام سوراخکاری حتما از اب به عنوان خنک کننده استفاده شود .

در شکل ذیل ملاحظه میفرمایید که با دریل پیچ گشتی نیز با مته نیزه ای دنباله شش گوش روی پولیکای سخت غیر قابل انعطاف سوراخکاری کرد و حضور اب را برای الزام این سوراخکاری میبینید .

مته های نوک الماسه (هارد متال) مخصوص شیشه
مته های نوک الماسه (هارد متال) مخصوص شیشه

قیمت مته الماس

برای اطلاع از قیمت مته الماس و یا قیمت مته سر الماس می توانید با متخصصین و کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید تا در اولین فرصت قیمت مته سر الماس و یا قیمت مته الماسه مورد نظر شما را در اختیارتان قرار دهند.

برای اطلاع از قیمت الماس تراشکاری  و همچنین خریدالماس تراشکاری   کلیک نمایید.

برای اطلاع از قیمت آچار فرانسه  و همچنین خرید آچار فرانسه   کلیک نمایید.

برای اطلاع از قیمت فرز انگشتی و همچنین خرید فرز انگشتی  کلیک نمایید.

برای اطلاع ازقیمت انواع قلاویز و همچنین خرید انواع قلاویز تراش کلیک نمایید.

جدول استاندارد قلاویز  و دسته قلاویز و قیمت دستگاه قلاویز دستی را مطلاعه نمایید.

مته الماس

مته های سرالماس که به نام مته های دیاموندی نیز گفته می شود را در این مقاله بررسی می نماییم.

مته های متعددی وجود دارد که از دیاموند یا الماس در ساخت آنها استفاده میشودکه این دیاموند ممکن است بسته به نوع ابزار به صورت دیاموند مصنوعی یا دیاموند طبیعی باشد.

در مته ها سه گونه مته الماس موجود می باشد :

 • مته الماس شیشه
 • مته الماس بتن و مته الماس کرگیری و یا نمونه گیری (که برای سیستم های ژئو تکنیک که معمولا در زمین شناسی و سد سازی استفاده می شود)
 • مته الماس حفاری که سیستم متفاوت از دو مته بالا را دارا میباشد.

مته های کرگیری و مته های شیشه

مته الماس کرگیری و مته الماس شیشه به دو روش زیر تولید می شوند.

 • الکتروپلیتت (Electro Plate)x
 • ایمپرگنیتد (impregnated)

 

ساخت مته الماس شیشه از روش الکتروپلیتت

روش الکتروپلیتت یک روش شیمیایی می باشد که لوله مته ایی که اماده شده برای اینکه به مته نهایی الماس تبدیل شود را  در محلول مخصوص الکتروپلیت قرار داده و از روش آند و کاتد برای اینکه الماس را به صورت روکش بر روی بدنه مته قرار دهند استفاده میکنند.  به این صورت که دهنده که در اینجا الماس است و گیرنده که بدنه مته میباشد استفاده میکنند. دیاموند با تنظیمات و فضا سازی هایی که از قبل در نظر گرفته شده است بر روی بدنه مته می نشیند.

لازم به ذکر است گرید الماس و نوع الماس از لحاظ دانه بندی که اصطلاحا به آن مش گفته می شود بسسیار مهم است.

مته الماس شیشه که برای استفاده در شیشه معمولی و یا شیشه سکوریت معمولی می باشند از روش الکتروپلیتت استفاده میشود که می تواند از سایز 5 میلی متر تا 150 میلی متر باشد.

 ساخت مته الماس شیشه از روش ایمپرگنیتد

مته الماس شیشه که برای شیشه های  ضد گلوله که از شیشه سخت و یا اصطلاحا Hard glass هستند از روش  ایمپرگنیتد برای ساختش استفاده میکنند. در این روش مته ایی را که میخواهند به الماس تبدیل کنند پس از ساخت فیزیکی و شکل مته و مشخص کردن مقدار الماسی که باید روی آن قرار بگیرد را در کوره زینسرینگ قرار می دهند و دیاموند را همراه با رزین کبالت به صورت خمیر مخلوط کرده و در یک فریم و قالب قرار میدهند و در انتها قالب را به مته مربوطه متصل می کنند.

در کوره زینسرینگ حرارت لازم را داده تا کبالت ذوب شود و دوره مته در بر گرفته  و شکل مته را به خود گیرد لازم به ذکر است در کوره زینسرینگ عملیات کولینگ را نیز انجام میدهند که متریال مته دچار شکست نشود.  هنگامی که متریال خنک شد و بیرون از کوره منتقل می شوند شکل سر مته را به خود گرفته و به وسیله سیستم دریزینگ به مته داده میشود.

 

توضیحاتی که در بالا گفته شد برای مته الماس شیشه میباشد.

 مته الماس کرگیری و مته الماس بتن

مته الماس کرگیری و مته الماس مخصوص بتن که برای سد سازی و یا حفر سوراخ دقیق در دیوار که باعث خرابی دیوار نشود از این مته گرد استفاده می شود. این مته به سیستم اب متصل هست که با یک فشار مشخص روی بیت قرار میگیرد و عملیات سوراخ کاری را انجام میدهد

نکته : همیشه هنگام کار با مته الماس باید همواره جریان اب استفاده شود  که در صورت استفاده نکردن آب ، مته می سوزد. آب لازم و ملزوم عملیات دریلینگ در مته الماس می باشد.

کار با مته کرگیر  توسط دستگاه صورت می گیرد. سیستم کرگیر توسط ماشین حفاری انجام می شود به این صورت که مثلا قسمت  ژئو تکنیک میخواهد از عمق 150 متری زمین نمونه گیری کند و عملیات سوراخ کاری انجام شود تا به عمق لازمه برسد. کرگیر که مته لوله شکل هستند را وارد چاه میکنند و همراه با فشار آب ، سیستم روتاری و دستگاه مطمئن از لحاظ چرخشی،  در حالی که دریلینگ عمیلات گردشی را انجام میدهد مته کرگیر را وارد زمین می کنند.  سازه های زمین که ساختار متفاوتی دارند  درون این لوله کرگیر قرار میگیرد و وقتی کرگیر به بیرون از عمق برده می شود مواد را بررسی میکنند و  متوجه مشود چه سنگ و خاکی در عمق زمین است.

مته الماس کرگیر به دلیل آنکه باید سخت باشد از روش ایمپرگنیتد مانند مته الماس شیشه ضد گلوله به همان ترتیب تولید میشود. در روش الکتروپلیت مته قدرت بالا ندارد و در اثر سایش الماس ریخته میشود. اما روش ایمپرگنیتد ماندگاری بالا مته جزیی از خصوصیات می باشد.

نکته: در مته الماس حفاری دیوار ممکن روش الکتروپلیت استفاده بشه اما در مته الماس کرگیری روش ایمپرگنیتد استفاده شود.

 

الماس مورد استفاده در مته

الماس یا دیاموند میتواند به صورت الماس طبیعی یا الماس مصنوعی باشد که تفاوت چندانی با هم ندارد. اصولا دیاموند در طبیعت که دارای سختی 100 می باشد. ما اگر راکفل 30 در نظر بگیریم دیاموند را 100HRC میگوییم برای مقام مقایسه HSS  دارای سختی 62 تا 65 HRC است اما دیاموند چه به صورت طبیعی و یا مصنوعی دارای سختی 100 میباشد.

دیاموند مصنوعی در ماشین های خاصی تولید می شود که به آن ماشین اختاپوسی گفته می شود بدین صورت که گرافیت را درون فضای مشخص قرار می دهند و برق  5000 ولت و امپر بسیار قوی در یک میلیونیم ثانیه برق قوی به این گرافیت داده میشود و این گرافیت تبدیل به دانه الماس می شود. کاری که طبیعت سالها طول کشیده تا الماس را به وجود اورد این دستگاه در لحظه تولید می کند.

 مته الماس حفاری

مته حفاری چاههای نفت با روش کاملا متفاوت است ساخته می شود. هنگامی که شکل و بدنه مته  و فضایی که باید دانه الماس قرار بگیرد ، تولید شد  در ان فضا خمیر کبالت گذاشته میشود و دانه های دیاموند به صورت عدد ، عدد در آن مکان با توجه به فرم خاص هندسی مته و نحوه حفاری ، چیده می شود و در ادامه این مته حفاری را در کوره  زینتریگ قرار میدهند.

در کوره ، کبالت ذوب شده و دورتادور دیاموند را در بر میگیرد و خودش را به بدنه مته میچسباند. این مته در عمق بالا 500 تا 4000 متر در زیر زمین قرار میگیرد. دیاموند در مته حفاری برای این استفاده میشود زیرا هیچ ابزاری نمیتواند در درون زمین و عمق بالا استفاده شودبه دلیل آنکه در لاله های زمین اجسام سخت وجود دارد و حفر کردن آن به غیر از استفاده از مته الماس حفاری غیر ممکن است و یا ممکن است دانه های  سرامیکی  سر راه مته حفاری قرار بگیرد که این دانه ها ابزار را میخورند. برای اهمیت این عمل باید حتما از مته الماس حفاری استفاده شود.

قیمت مته الماس

مته الماس بسیار گران قیمت هستند و از سیستم پیچیده بر خوردار هستند زیرا باید کار دقیق و با دقت بالا را انجام دهند. گاها ممکن است الماس واقعی در مته حفاری استفاده شود.
دیاموند واقعی ممگن است در مته حفاری استفاده شود.

 

موارد مورد بحث در مقاله مته الماسه

 • مته الماسه
 • مته الماسه سنگ
 • مته الماسه شیشه
 • قیمت مته الماسه
 • مته الماسه بلند
 • مته الماس حفاری
 • مته تمام الماس
 • مته سر الماس
 • کاربرد مته الماس
 • مته الماس سنگ
 • مته الماس گردبر شیشه
 • مته الماس شیشه

برای اطلاع از قیمت انواع قلاویز و همچنین خرید انواع قلاویز تراش کلیک نمایید.

مواردی که در اینده در مقاله مته الماسه اشاره خواهد شد:

 • مته الماس 1 میلیمتر
 • مته الماس 1 mm
 • مته الماس 3 mm
 • مته الماسه 4 شیار
 • ست 5 عددی مته الماسه بوش
 • مته تمام الماس
 • قیمت مته تمام الماس
 • مته الماسه بلند
 • قیمت مته الماسه
 • قیمت مته الماسه
 • مته الماسه دیوالت
 • مته الماسه هیلتی
 • مته الماسه 3
 • قیمت مته سرالماسه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.