قلاویز دستی

قلاویز دستی

قلاویز دستی

قلاویز دستی برند ماکینا تاکیم (سه گل)

قلاویز دستی چیست ؟

از قلاویز دستی برای قلاویز کاری در قطعات حساس استفاده می شود و یا قلاویز کاری در قطعات که تعداد آن کم می باشد و به صورت سری نمی باشد.  همه سایز های قلاویز دستی به صورت سه عددی می باشد که اول رو ، دوم رو و آخر رو یا تکمیلی ی باشد که در قلاویز کاری دستی باید از هر سه استفاده نمود.

اصولا روش شناخت اول و یا دوم رو و همچنین آخر رو بودن قلاویز دستی را می توان از برش دایره شکل که در انتهای قلاویز دستی وجود دارد تشخیص داد. به نحوی که یک خراش دایره شکل نشان اول رو و دو خراش دایره شکل نشان دوم رو بودن و آن قلاویز دستی که برش در انتهایش ندارد را قلاویز تکمیلی یا آخر رو میگویند. روش دیگر شناخت نیز فاصله رزوه از سر قلاویز دستی و مقدار مسطح بودن می باشد به نحوی که هر چه فاصله و یا مسطح بودن بیشتر باشد در ابتدا باید استفاده کرد.

"<yoastmark

قلاویز پیش رو :

این قلاویز با علامت یک خط مشخص می شود و حدود 55 درصد از حجم براده برداری را انجام میدهد که ابتدا باید از این قلاویز استفاده شود.

قلاویز میان رو:

این قلاویز با علامت دو خط روی بدنه مشخص می شود و حدود 25 درصد از حجم براده برداری را انجام میدهد و پس از قلاویز دستی پیش رو استفاده می شود.

قلاویز دستی پس رو :

روی بدنه این قلاویز دستی هیچ گونه علامتی وجود ندارد و حدود 20 درصد از حجم براده برداری را انجام می دهد که برای تکمیل کار از این قلاویز دستی استفاده می شود.

انواع قلاویز دستی

این نوع قلاویز ها که به سیستم متریک و اینچی می باشند، خود با چند DIN و استاندارد دسته بندی شده و به گونه های ست سه عددی و دو عددی ساخته می شوند و از شاخص ترین DIN قلاویز باید از DIN 352,DIN 351 که در ست های سه عددی تولید می شوند، اشاره کرد ( انواع قلاویز دستی ).

قلاویز زن دستی

انواع قلاویز دستی دین Din 352 

قلاویز دستی

انواع قلاویز دستی دین Din 351 یا
قلاویز دستی DIN 2181,HAND TAPUNF, UNIFIED FINE THREAD قلاویز دستی ست دو عددی UNF اشاره نمود.

قلاویز دستی لوله

از دیگر دین های قلاویز دستی DIN 5157 و یا و یا DIN 353 مشهور به قلاویز دستی لوله (BSP= BRITISH STANDARD PIP THREAD) می توان اشاره کرد. اگر قلاویز به قلاویز دستی لوله باشد روی آن حک شده است.

قلاویز دستی DIN 40432

این قلاویز دستی ، برای لوله و اتصالات لوله ای با متریال و آلیاژهای فولادی ، برنز و  فولادهای ضد زنگ و با عملکرد زاویه 80 درجه کارایی دارد و غیر از آن قطعه کارهایی که سوراخ های راه بدر داشته باشند، استفاده می گردد  قلاویز دستی دین 40432 توانایی در سوراخ های ته بسته هم دارد، به شرطی که یک قلاویز پیشرو حتماً زده شود.
این قلاویز دستی Din 40432 اصالتاٌ از متریال HSS و در ست های دو عددی ساخته  می شود.


نکته ای مهم در ماجرای قلاویز دستی وجود دارد که باید گفت همه قلاویز های دستی می توانند نوع ماشینی هم با همان Din داشته باشند.

قلاویز زن دستی

برای قلاویز زن دستی نکاتی را باید رعایت کنیم تا بهترین نتیجه حاصل شود از جمله نکات مهم عبارتند از :

در درجه اول شرط اصلی این کار از قلاویز های سالم که فکهای نگهدارنده مطمئن دارند، استفاده شود .

قلاویز کاری دستی

در زیر نکاتی که باید هنگام قلاویز کاری دستی انجام دهید را ذکر نموده ایم:

 1. در هر دور که ابزار به طرف راست می چرخد نیم دور آن را به طرف چپ بگردانید تا براده های جدا شده از بین لبه های برنده آزاد گردد.
 2. اعمال نیروی زیاد باعث شکستن ابزار ، خراب شدن قطعه کار و ناصاف شدن دنده ها می شود.
 3. در موقع دنده کردن قطعات فولادی در قلاویز کاری بهتر است روغن به ابزار بزنند. ( قلاویز کاری دستی )
 4. برای دنده کردن قطعات آلومنیومی زدن نفت بهتر است.
 5. برای دنده کردن برنج یا چدن  در قلاویز کاری هیچگونه روغن به کار نبرید جز اینکه در حفره هایی که خطر شکستن قلاویز و قطعه کار وجود داشته باشد، بدین مفهوم که ظرافت قطعه کار و حساسیت آن و ارزشمند بودن قطعه کار که در اینجا حتماً شرایط اعلام شده شماره یک نیز رعایت شود ( قلاویز کاری دستی ).

قلاویز کاری

باید قبل از قلاویز کاری از جداول استاندارد قطر مته جهت سوراخ کاری را پیدا کرد. برای مثال پیچ M7 x1 فقط در سوراخی که قطر 6mm قلاویز کاری شده باشد، قابلیت چرخش دارد .

توصیه می شود همه صنعتگران از جداول استاندار قلاویز در هنگام قلاویز کاری استفاده کنند.

خاطرم هست که با تراشکاری صحبت میکردم و از ایشان سوال کردم که برای قلاویز M8 X1.25 از چه مته ای استفاده می کنید؟ گفت: ” 7.50mm”  به ایشان گفتم جدول ایزو میگه  ” 7.80mm”،  گفت جدول بگه، من از جدول بیشتر سر در میارم. نتیجه این گونه تفکر قطعاتی است که مصرف کننده را آزار می دهد و بعضاً ممکن است جان فردی را به خطر بیندازد.

خواهشمند است نسبت به رعایت مطالب فنی حساسیت قابل توجه مبذول گردد.

قلاویز دستی دنده ریز

قلاویز دستی دنده ریز دارای دنده های ریزتری نسبت به قلاویز دستی ساده می باشد .

تفاوت قلاویز دستی و ماشینی

سوالی که اکنون به وجود می آید تفاوت قلاویز دستی و ماشینی است. از قلاویز ماشینی بیشتر برای سری تراش استفاده می شود و حتما باید با دریل پایه دار عملیات قلاویز کاری در قلاویز ماشینی انجام شود در صورتی که از قلاویز دستی برای تعداد کم قطعات و توسط دسته قلاویز و یا قلاویز کن عملیات قلاویز کاری انجام می شود.

دسته قلاویز

از دسته قلاویز برای قلاویز کاری قلاویز دستی استفاده می شود. برای قلاویز کاری در قلاویز دستی به دسته قلاویز نیاز است . دسته قلاویز دارای فرم ها و شکل های متفاوت می باشد که قلاویز کن نیز گفته میشود. از انواع قلاویز کن یا دسته قلاویز میتوان به قلاویز کن برقی ، قلاویز کن اتوماتیک ، قلاویز کن دستی ، قلاویز کن پنوماتیک
قلاویز کن بادی ، دستگاه قلاویز کن

از انواع قلاویز دستی و بهترین مارک قلاویز دستی میتوان به گزینه ها زیر اشاره نمود:

 • قلاویز دستی سه گل (قلاویز دستی ماکینا تاکیم)
 • قلاویز دستی ولکل
 • قلاویز دستی نارکس
 • قلاویز دستی فرا یوگوسلاوی
 • قلاویز دستی گورینگ
 •  قلاویز دستی وای جی
 • و….

دستگاه قلاویز زن دستی

از دستگاه قلاویز زن دستی برای قلاویز کاری توسط دستگاه استفاده میشود تا سرعت کار و دقت را بالا می برد . برای قیمت دستگاه قلاویز زن دستی و یا خرید قلاویز زن دستی میتوانید از راههی ارتباطی با ما تماس حاصل فرمایید.(قیمت دستگاه قلاویز زن دستی ،خرید قلاویز زن دستی)

برای مطالعه قلاویز وحدیده  ، قلاویز ماشینی ، قلاویز دستی ، قلاویز کاری چیست ؟  ، قیمت دستگاه قلاویز دستی کلیک کنید.

قیمت قلاویز دستی

قیمت قلاویز دستی بسته به متریال ، دین و برند قلاویز دستی و…. متفاوت می باشد. کیفیت خوب و کارایی بالا قلاویز دستی در قیمت قلاویز دستی بسیار تاثیر گزار میباشد اگر نیاز به مشاوره در مورد برندهای قلاویز دستی و قیمت قلاویز دستی و یا قیمت انواع قلاویز دستی ، انواع سایز قلاویز دستی و… سوالی دارید میتوانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید تا اطلاعات لازم را در باب قیمت قلاویز دستی و قیمت انواع قلاویز دستی در اختیار شما صنعتگران عزیز قرار دهند (قیمت قلاویز دستی سه گل ، قیمت قلاویز دستی ولکل ، قیمت قلاویز دستی نارکس ، قیمت قلاویز دستی فرا یوگوسلاوی ، قیمت قلاویز دستی گورینگ ،  قیمت قلاویز دستی وای جی ، قیمت قلاویز دستی fra ).

خرید قلاویز دستی

برای خرید قلاویز دستی حتما به نوع قطعه کار و متریال آن توجه فرمایید تا بتوایند در خرید قلاویز دستی موفق تر عمل کنید لازم به ذکر است کیفیت قلاویز را در هنگام خرید قلاویز دستی توجه نمایید تا عمر و کیفیت کارایی قطعه کار و قلاویز شما بالا رود شرکت پراگ با دارا بودن نمایندگی انحصاری قلاویز دستی سه گل و یا همان قلاویز دستی ماکیناتاکیم و داشتن محصولات قلاویز دستی از بهترین برند قلاویز دستی قلاویز دستی ولکل ، قلاویز دستی نارکس ،قلاویز دستی فرا ،قلاویز دستی گورینگ ،  قلاویز دستی وای جی ، قلاویز دستی فرا و ….آماده همکاری با تراشکاران عزیز کشور میباشد برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با دفتر تهران و یا دفتر اصفهان شرکت پراگ تماس بر قرار نمایید.  (خرید قلاویز دستی سه گل ، خرید قلاویز دستی ولکل ، خرید قلاویز دستی نارکس ، خرید قلاویز دستی فرا یوگوسلاوی ، خرید قلاویز دستی گورینگ ،  خرید قلاویز دستی وای جی ، خرید قلاویز دستی فرا fra)

قلاویز دستی باریوم , قلاویز دستی فرا, قلاویز دستی ماشینی, قلاویز دستی لوله, قلاویز دستی دنده ریز,
قلاویز زن دستی, قلاویز کاری دستی, انواع قلاویز دستی,  ,
دستگاه قلاویز دستی, دستگاه قلاویز زن دستی, دریل دستی قلاویز زن, فروش قلاویز دستی,

برای مطالعه قلاویز و حدیده کلیک نمایید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.